Przejdź do treści

O hejcie w internecie naukowo i przez pryzmat interaktywnego spektaklu

  Hejter, czyli jeden z nas

  Łódzcy nauczyciele, psychologowie, społecznicy i aktorzy improwizatorzy łączą siły, aby wspólnie walczyć z hejtem w internecie. Chcą w nowatorski sposób edukować dzieci i młodzież, a także ich opiekunów, czyli dorosłych. 16 listopada w czasie specjalnej konferencji będą najpierw rozmawiać o tym problemie z ekspertami, a później – w ramach interaktywnego spektaklu – pokazywać, do czego mogą prowadzić skutki takiego wykluczenia rówieśniczego.

  – Nie planujemy kolejnej „suchej” i moralizatorskiej konferencji, podczas której mówimy tylko o statystykach i teorii, zrobimy to zupełnie inaczej – zapowiada Jacek Jędrzejczak z Fundacji FERSO. – Chcemy, aby wszyscy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą, najpierw zyskali trochę fachowej wiedzy, a potem aby mogli nie tylko zobaczyć, ale wręcz poczuć na własnej skórze to, co może się wydarzyć, jeśli nad hejtem nie uda się zapanować.

  Stąd pomysł na nietypową konferencję, w ramach której uczestnicy wysłuchają opinii ekspertów i zdobędą nowe, kluczowe dla wspomnianego tematu kompetencje, jak również wezmą aktywny udział w spektaklu Teatru Komedii Impro w Łodzi „Hejter, czyli jeden z nas”.

  Akcja przedstawienia będzie się toczyć gdzieś na zwykłym polskim osiedlu lub blokowisku. Gdzieś, gdzie mieszkają przeciętni i niczym niewyróżniający się mieszkańcy, którzy znają się, czasem lubią, a czasem nie; wiodą normalne i spokojne życie wypełnione radościami i smutkami, marzeniami i pragnieniami. Nagle z tej społeczności znika jedna osoba. Co się stało? Sprawa zdaje się prosta, a odpowiedź jest znana każdemu z nas: ktoś nie wytrzymał presji otoczenia i niczym nieuzasadnionego hejtu. Kto tego kogoś tak skrzywdził? Kto jest tytułowym hejterem? Kto wydaje się przyjacielem, lecz w rzeczywistości anonimowo krzywdzi innych w sieci? Czy uda się rozwiązać tę zagadkę? To będzie zależeć od widzów, którzy najpierw muszą bacznie obserwować wydarzenia na scenie, aby potem móc zdecydować, który bohater jest – według nich – hejterem niszczącym życie innych.

  – Takie wykluczenie, czyli hejt, jest coraz większym problemem – zaznacza Jacek Jędrzejczak. – Obecny jest w wielu miejscach, nie tylko w szkołach, tym bardziej w dobie wielokulturowości. Dziś wystarczy mieć niepełną rodzinę, inny kolor skóry lub sposób wypowiadania się, albo też problemy związane np. z otyłością, nie mówiąc już o innej tożsamości płciowej. Jeśli środowisko szkolne temu sprzyja, brak akceptacji innych powoduje, że kogoś się wyklucza – dodaje.

  Eksperci zajmujący się problemem hejtu, czyli formą wykluczenia społecznego, alarmują, że borykają się z tym nie tylko młodzi ludzie, ale także dorośli – ich opiekunowie. Zwracają też uwagę na to, że hejt może doprowadzić do powstania traumy, a w skrajnych przypadkach – do prób samobójczych. Dlatego też organizatorzy konferencji „Jak współpracować systemowo na rzecz budowania wsparcia dla dzieci i młodzieży?” – fundacje FERSO i EduKABE – zapraszają na spotkanie wszystkie osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą – nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych, a także rodziców zainteresowanych podnoszeniem swojej wiedzy w obszarze dbania o dobrostan dziecka.

  Wśród prelegentów są m.in.:

  • prof. dr hab. Nina Ogińska-Bulik (profesor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego),
  • Piotr Kowalski (dyrektor MOPS w Łodzi),
  • Barbara Michalska (pedagożka, socjoterapeutka, ambasadorka kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, przedstawicielka Fundacji EduKABE),
  • Elżbieta Płaszczyk (z-ca dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ).

  Konferencja odbędzie się 16 listopada o godz. 9 w siedzibie Teatr Komedii Impro w Łodzi (OFF Piotrkowska, ul. Piotrkowska 138/140). Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic”. WND-RPLD.06.03.03-10-0004/17. Udział w niem jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszeń można dokonywać na stronie hejter.teatrkomediiimpro.pl. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik ANGORA.