Przejdź do treści

„Hejter, czyli jeden z nas” – edukacyjny spektakl dla młodzieży

    Improwizatorzy z łódzkiego Teatru Komedii Impro przygotowali interaktywny spektakl dla młodzieży, w którym poruszają kwestie związane z hejtem w internecie. Widzowie współtworzą przedstawienie razem z aktorami – najpierw obserwują wydarzenia na scenie, potem zaś decydują, który z bohaterów jest – według nich – hejterem niszczącym życie innych.

    Teatr Komedii Impro w Łodzi
    Hejter, czyli jeden z nas

    Akcja spektaklu toczy się gdzieś na zwykłym polskim osiedlu lub blokowisku. Żyją tam przeciętni i niczym niewyróżniający się mieszkańcy, którzy znają się, czasem lubią, czasem nie… Wiodą normalne i spokojne życie wypełnione radościami i smutkami, marzeniami i pragnieniami. Nagle z tej społeczności znika jedna osoba. Co się stało? Sprawa jest prosta, a rozwiązanie zagadki jest znane każdemu z nas: ktoś nie wytrzymał presji otoczenia i niczym nieuzasadnionego hejtu. Kto tego kogoś tak skrzywdził? Kto jest tytułowym Hejterem? Kto wydaje się być przyjacielem, lecz w rzeczywistości anonimowo krzywdzi innych w sieci?

    Hejter, czyli jeden z nas

    Zastanawialiśmy się, jak rozmawiać z młodzieżą o hejcie unikając moralizowania. Nie chcieliśmy przygotować spektaklu na zasadzie „nie wolno hejtować, bo to jest bardzo złe”, ponieważ do młodych ludzi to nie trafi. Zaproponowaliśmy więc coś innego – wyjaśnia aktor Teatru Komedii Impro w Łodzi Jacek Stefanik. – Raz, że to jest spektakl improwizowany, więc dla młodzieży jest to coś innego; dwa, że uczniowie mają możliwość wyboru osoby, która według nich jest hejterem.

    Hejter, czyli jeden z nas

    W trakcie przedstawienia widzowie wraz z aktorami starają się rozwiązać zagadkę, szybko jednak orientują się, że bardzo łatwo można ferować niesprawiedliwe wyroki.

    – Po zagraniu kilku przedstawień wiemy już, że młodzi ludzie zazwyczaj podejmują błędne decyzje, zamiast na hejtera wskazując na zwykłego człowieka. Widzimy też, że to ich bardzo dotyka i obchodzi, chcą o tym rozmawiać, są w nich emocje, zwłaszcza wtedy, kiedy okaże się, że źle wybrali i nie umieli wskazać, kto z występujących w przedstawieniu jest tym złym. Pojawiają się emocje, które o wiele mocniej dotykają i działają na młodzież, niż takie zwykłe moralizowanie – dodaje Jacek Stefanik.

    Przedstawienie w nowatorski sposób pokazuje powszechny dziś problem, z jakim na co dzień mierzy się wielu młodych ludzi. Podczas spektaklu uczniowie dokonują bardzo ważnych, a wręcz kluczowych wyborów, ponieważ decydują o losie innych osób. Czasem są to wybory dobre, a czasem złe. Jednak dopóki są w teatrze, dotyczą one tylko tego, co dzieje się w obrębie sceny…

    Hejter, czyli jeden z nas

    Przedstawienia „Hejter, czyli jeden z nas” można zobaczyć w Teatrze Komedii Impro na Scenie OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140).

    Sprawdź proponowane terminy spektakli

    Wcześniej, w ramach akcji społecznej „Szanuję nie hejtuję” współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, aktorzy wystąpili ze spektaklem m.in. w Łasku, Łowiczu i Opocznie.

    Kontakt w sprawie rezerwacji:
    telefon lub SMS: +48 66 54 777 54,
    e-mail: rezerwacje@teatrkomediiimpro.pl