Przejdź do treści

Nasz repertuar

Spektakle Teatru Komedii Impro w Łodzi dedykowane są sztuce improwizacji. Teatr powstał na bazie zespołów IMPRO Atak! oraz Impro Atak ITO (Internetowy TeatrOnline), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach widza tworzą przedstawienia teatralne używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. W wakacje aktorzy współtworzą działającą niedaleko nadmorskiego Rewala Wioskę Artystyczną Janowo.

Co to jest impro?

Improwizacja teatralna znana jest od wieków. Prawdopodobnie początków należy szukać we włoskiej komedii dell’arte. Za prekursorów współczesnego impro uważa się Keitha Johnstone’a (Wielka Brytania) i Violę Spolin (Stany Zjednoczone). Stworzony przez Jonstone’a system improwizowanych gier teatralnych jest dynamiczny, szybki i angażuje publiczność. Spolin postanowiła zmienić metody nauczania aktorstwa. W efekcie, niezależnie od siebie, stworzyli podwaliny współczesnej improwizacji teatralnej, która szturmem zdobywa serca widzów oraz sceny teatralne na całym świecie. Dzięki opracowanej przez nich technice powstają nie tylko przedstawienia złożone z krótkich form, ale także pełnowymiarowe spektakle, dramaty, tragedie, komedie, musicale i spektakle dla dzieci.

Spektakle Teatru Komedii Impro w Łodzi

Wilkołaki – horror improwizowany

Wilkołaki – horror improwizowany

Średniowieczna, mała i spokojna osada, która skrywa jednak pewną mrożąca krew w żyłach tajemnicę. Raz na 70 lat, kiedy na niebie pojawia się złoty księżyc, ożywa prastara klątwa… Kolejno, każdej nocy, ginie jeden z mieszkańców… Kto przeżyje? Komu można zaufać? To od widowni zależy, czy uda się jej zdemaskować wszystkie wilkołaki, uratować mieszkańców osady i zdjąć wreszcie straszliwą klątwę. Czy może… znowu będzie za późno?

IMPRO Atak! (wcześniej IMPRO BANG!)

IMPRO Atak! to zbiór tzw. gier impro, czyli następujących po sobie kilkuminutowych scenek, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi przez publiczność. Improwizatorzy proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji i ról, w jakie będą się wcielać, i na tej podstawie na bieżąco tworzą spektakl. Aktor, jeśli tak zadecydują widzowie, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet np. emocją lub uczuciem. IMPRO Atak! to dynamiczne przedstawienie pełne śmiechu i interakcji z publicznością, które zdarza się tylko raz.

DISCO POLO, czyli historia pewnego zespołu

„Disco Polo, czyli historia pewnego zespołu” to zwariowany muzyczny spektakl improwizowany, niezwykła komedia o zwykłych ludziach. O czym zaśpiewamy? Kto będzie głównym bohaterem? I gdzie potoczy się akcja? O tym zdecydują widzowie! Teatr Komedii Impro w Łodzi parafrazuje pewien znany filmowy cytat: „Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem mamy w sam raz tyle, żeby założyć wielki zespół”. A przecież „Śpiewać każdy może…”.

KRYMINAŁ IMPROWIZOWANY

„Kryminał improwizowany” to przedstawienie, podczas którego widownia nie tylko decyduje o wszystkim, co zdarzy się na scenie (przyznaje aktorom role i zadania, jak również określa miejsce akcji), ale też ustala, która z postaci i w jak przeokrutny lub zaskakujący sposób zostanie… zamordowana. A ponieważ jesteśmy w teatrze improwizowanym, gdzie wszystko się może zdarzyć, to widzowie, jak już stworzą scenariusz, to potem pomagają w rozwiązaniu zagadki morderstwa. Kto zabił i dlaczego, kto miał motyw, a kto stuprocentowe alibi?

WIECZÓR FILMOWY

„Wieczór filmowy”, czyli improwizowany spektakl złożony ze scen z fikcyjnych filmów. Ich tytuły, a także scenariusze inspirowane są inicjałami widzów. Przedstawienie przepełnione jest przeróżnymi konwencjami filmowymi, nawet tymi, które… nie istnieją. O wszystkim decydują widzowie, których to aktorzy proszą o wskazówki i sugestie. To wyjątkowe przedstawienie, ponieważ aktorzy Teatru Komedii Impro zapraszają widzów… do kina.

ZBRODNIA NA ZAMÓWIENIE, czyli gangsterskie porachunki

„Zbrodnia na zamówienie, czyli gangsterskie porachunki” to najbardziej zabójczy spektakl z repertuaru Teatru Komedii Impro w Łodzi. Trup ściele się gęsto, krew tryska strumieniami, a słynny reżyser Quentin Tarantino… mógłby się wiele nauczyć. W spektaklu, którego scenariusz tworzą widzowie znajdzie się też zazdrość i miłość. I nie zabraknie obowiązkowej bezlitosnej mafijnej zemsty. A czy Ty masz może powody, żeby złożyć u nas zamówienie na… zbrodnię? I skoro zapowiada się zbrodnia, to czy będzie też kara?

KOMEDIA OMYŁEK

„Komedia omyłek”, czyli przedstawienie poza wszelką kontrolą! Na pokład naszego teatralnego statku wdzierają się piraci, czyli publiczność! To oni decydują o losach spektaklu, wywracając plany aktorów „do góry nogami”. Improwizatorzy muszą błyskawicznie odnaleźć się w nowej rzeczywistości: znaleźć ciętą ripostę, niekiedy odpowiedzieć na zaczepkę, a czasami po prostu zmylić przeciwnika… Jaki będzie wynik tych teatralnych potyczek? Wiemy jedno – zapowiada się prawdziwy komediowy rollercoaster.

KONCERT ŻYCZEŃ

„Koncert życzeń”, czyli spektakl pełen uśmiechu, improwizacji i znakomitej muzyki wykonywanej na życzenie widzów. Pytamy publiczność o ich pomysły lub życzenia: Jakie było Twoje postanowienie noworoczne? Co byś zrobił, gdybyś nie był marynarzem? Jakiego marzenia z dzieciństwa nie udało ci się zrealizować? A jak już zbierzemy wszystkie te życzenia, to je potem po prostu spełniamy, przenosząc siebie i publiczność do wymarzonych czasów, miejsc i okoliczności.

KOMEDIA MUZYCZNA

„Komedia muzyczna”, czyli prawdziwy musicalowy wyścig aktorski na super przeboje. Tutaj, jak zawsze, widzowie decydują o tym, co zdarzy się na scenie, w tym przypadku o temacie i gatunku improwizowanych piosenek. Podpowiadają też aktorom miejsce akcji i ustalają dźwiękowy scenariusz spektaklu. To muzyczna wariacja z komediowym zacięciem, uczta dla ucha i oka, a przede wszystkim gwarancja znakomitej zabawy. Nie dasz rady się nie uśmiechnąć! Nie dasz rady nie podśpiewywać z nami!

BAJKA (NIE) TYLKO DLA DZIECI

„Bajka (nie) tylko dla dzieci” to improwizowany spektakl, w którym najmłodsi decydują o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów. Bajka improwizowana to inteligentna rodzinna zabawa w teatr na dwóch poziomach: dla rodzica i dla dziecka. To podróż w głąb wyobraźni, znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks.