Przejdź do treści

U nas bajki piszą dzieci

    Wymyślanka

    „Niepowtarzalne, spontaniczne, inteligentne i szalone” – tak przedstawienia grane przez Teatr Komedii Impro w Łodzi opisują widzowie, komentujący w mediach społecznościowych to, co zobaczyli podczas „Wymyślanki”, czyli granej w niedzielne popołudnia improwizowanej bajki (nie tylko) dla dzieci. To przedstawienie, które nie ma ustalonego scenariusza, a za wydarzenia na scenie, odpowiadają najmłodsi widzowie.

    Podczas bajki dzieci decydują o wszystkim: gdzie się potoczy akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jak się ubiorą, wreszcie do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych.

    Dziecko rządzi, dziecko radzi, w bajkę Impro nas wprowadzi

    – U nas bajki wymyślają dzieci. Każde z nich może zostać reżyserem lub scenografem, wystarczy, że powie, co chciałoby zobaczyć, wybierze kostium, albo określi zadanie do wykonania – wyjaśnia Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Impro w Łodzi.

    Wymyślanka
    Wymyślanka

    Aktorzy spełniają marzenia dzieci walcząc np. niewidzialnymi mieczami, stając się nieistniejącymi zwierzętami, wypełniają często nieprawdopodobne, czy wręcz „odjazdowe” misje.

    Wymyślanka

    Córka księżniczką, a syn – rycerzem?

    W czasie spektaklu najmłodsi nie tylko decydują o tym, co wydarzy się na scenie, ale także same się na niej pojawiają, aby zostać wykonawcą wymyślonej historii. Dzieci i aktorzy mogą być nie tylko rycerzami lub księżniczkami, ale także np. płatkami róży, designerami, traktorami lub dzikimi zwierzętami.

    Początek bajki, to pytanie do najmłodszych, kim mają być aktorzy i jakich bohaterów młodzi widzowie chcieliby zobaczyć na scenie.

    Wymyślanka

    – Dostajemy od nich role, a potem – również na ich życzenie – musimy zrealizować jakąś misję. Dzieciaki pomagają nam później w jej realizacji – wyjaśnia aktorka i impresario Teatru Komedii Impro Anna Modrzejewska.

    Aktorzy TKI tworzą w ten sposób niezwykłą sytuację, w której to dzieci na widowni nie dość, że wymyślają bajkę, to są również jej bohaterami.

    – One wnikają w te historie, stają się różnymi postaciami, stają się częścią świata, który wymyśliły. Jeżeli się okaże, że główny bohater trafia na jakąś bezkresną łąkę, to mogą być owadami mieszkającymi na tej łące lub żabkami – dodaje Anna Modrzejewska. – Bardzo często jest tak, że bez nich ta nasza historia byłaby uboższa. Najważniejsze jest to, żeby dziecko wyszło zachwycone światem, które zobaczyło, zainspirowane tym światem, zainspirowane działaniem bohaterów.

    Wymyślanka
    Wymyślanka

    – Czasem nas ta wyobraźnia zaskakuje. Zdarzało mi się grać „Obraz nędzy i rozpaczy”, „Stopę procentową”, „Smoka, który boi się latać”, a nawet „zakochaną Inflację”. Gdy dzieci wymyślają takie inspiracje trudno zachować powagę. Jeśli uda mi się przemycić coś edukacyjnego podczas improwizacji, jestem bardzo zadowolony – mówi Jacek Sut, pisarz, reżyser, producent i aktor Teatru Komedii Impro.

    Najmłodsi zwykle bardzo aktywnie włączają się w spektakl, chętnie stają się jego twórcami i mają z tego niesamowitą frajdę. Zaskakują przy tym nie tylko aktorów, ale także rodziców.

    – Jeśli chcesz poznać swoje dziecko, przyjdź na bajkę impro. Najmłodsi często zdumiewają tym, jak postrzegają świat. To wyjątkowa czasem niepowtarzalna okazja dla rodziców, aby mogli „zajrzeć do głowy” dziecka – przekonuje aktorka i impresario Teatru Komedii Impro Anna Modrzejewska. – Często to właśnie u nas rodzice poznają świat marzeń i pragnień swoich pociech. Naucz się spontaniczności patrząc na dziecko, przyjdź z nim do teatru i zachwyć się jego wyobraźnią.

    Dzieci tworzą, dzieci grają, mama z tatą podziwiają

    Twórcy Impro przekonują, że bajki improwizowane to inteligentna rodzinna zabawa na dwóch poziomach – dla rodzica i dla dziecka. To także znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks.

    Wymyślanka
    Wymyślanka

    – Nasze spektakle to prawdziwy intelektualny rollercoaster. To istna burza mózgowa, rodzinna zabawa w teatr i tworzenie wspólnego świata fantazji – dla rodzica i dziecka. U nas każdy może zostać Brzechwą lub Andersenem – zapewnia Jacek Stefanik.

    „Wymyślanki” można zobaczyć w Teatrze Komedii Impro na Scenie OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140).

    Sprawdź proponowane terminy spektakli

    Kontakt w sprawie rezerwacji:
    telefon lub SMS: +48 66 54 777 54,
    e-mail: rezerwacje@teatrkomediiimpro.pl