Przejdź do treści

Rusza stacjonarna scena improwizowana warszawskiego Teatru Capitol. Gospodarzami aktorzy łódzkiego Teatru Komedii Impro

  Scena Amfiteatr Teatru Capitol w Warszawie. fot.Cezary Piwowarski

  Teatr Komedii Impro w Łodzi, wspólnie ze stołecznym Teatrem Capitol, uruchamia w Warszawie pierwsza stałą teatralną scenę impro. Będzie można na niej zobaczyć przedstawienia, które nie mają ustalonego wcześniej scenariusza, a o przebiegu akcji decyduje publiczność.

  Inauguracyjny spektakl na Scenie Amfiteatr odbędzie się już w sylwestra o godz. 21.30. Będzie to także okazja do wspólnego świętowania Nowego Roku.

  – Zawsze bardzo dużym szacunkiem darzyłam kolegów, którzy zajmują się teatrem improwizowanym i zawsze chciałam mieć taką scenę. Teraz spełniło się moje marzenie, ponieważ otwieramy trzecią scenę – malutką, amfiteatralną – mówi Anna Gornostaj, dyrektor Teatru Capitol w Warszawie. – Aktorzy, którzy będą tutaj grać zajmują się tym od wielu lat, robią to absolutnie profesjonalnie, moim zdaniem najlepiej w Polsce.

  – Od dawna próbowałem znaleźć w Warszawie miejsce do grania, chciałem jednak, żeby to był teatr – dodaje Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi. – 4,5 roku temu zacząłem grać w Teatrze Capitol w spektaklu „Skok w bok”. Wiele razy rozmawialiśmy o moim pomyśle, aż w końcu Ania Gornostaj pozyskała od właściciela budynku jeszcze jedną przestrzeń i jej pierwsza myśl była taka, żeby zrobić scenę impro. I oto jesteśmy – cieszy się Jacek Stefanik.

  W repertuarze Sceny Amfiteatr, na której wystawiać się będzie Teatr Komedii Impro, można znaleźć na razie cztery tytuły. I choć przedstawienia nie mają ustalonego scenariusza, to każde toczyć się będzie wedle określonego schematu: w „Kryminale improwizowanym” popełnione zostanie morderstwo, w którym zginie osoba wskazana przez widzów; w „Wilkołakach”, czyli horrorze improwizowanym, publiczność będzie starała się wskazać, kto jest człowiekiem, a kto tytułowym wilkołakiem, a co za tym idzie, kto powinien zginąć, a kto przeżyć; w spektaklu „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu” widzowie wspólnie z aktorami będą decydować o przyszłości mieszkańców małej miejscowości, którzy – z braku innych pomysłów na życie – zamierzają założyć zespół muzyczny; a w przedstawieniu „Impro Atak!” wszyscy wspólnie bawić się będą w tzw. gry impro, ponieważ aktorzy zmierzą się z licznymi wyzwaniami rzucanymi im przez publiczność.

  – Ta zabawa z publicznością jest bardzo ważnym elementem. Teatr bez widza nie istnieje, teatr improwizowany w szczególności – zaznacza Anna Gornostaj. – To prawdziwe spektakle, to teatr z najwyższej półki i dlatego chcę z nimi współpracować. Widziałam, jak wyglądają ich przedstawienia, jaka jest interakcja z publicznością. Mają bardzo dobrą markę. To także potężna dawka humoru, i to w dobrym guście, bez brutalizmu i wulgaryzmów.

  Na początku łódzki teatr będzie wystawiał w Warszawie kilka spektakli w miesiącu, potem improwizatorzy planują zapraszać widzów częściej – niewykluczone, że w każdy weekend, i to dwukrotnie. To będą wyjątkowe dni dla Teatru Komedii Impro w Łodzi, ponieważ w tym samym czasie aktorzy grać będą również w Łodzi w siedzibie Teatru na OFF Piotrkowska w Łodzi (ul. Piotrkowska 138/140).

  – Repertuar łódzki i warszawski będzie taki sam – zaznacza Jacek Stefanik, który jednocześnie zapowiada pewne nowości. – Wzbogacimy zespół kilkoma bardzo znanymi nazwiskami, myślę, że pojawią się na scenie na wiosnę – najpierw w Warszawie, a potem w Łodzi – dodaje.

  Spektakle Teatru Komedii Impro w Łodzi na Scenie Amfiteatr Teatru Capitol w Warszawie (ul. Marszałkowska 115) można oglądać od 31 grudnia 2022 r., kiedy to premierowa zostanie wystawiony „IMPRO Atak!”. Kolejne terminy to:

  • 7 stycznia 2023 r. – „IMPRO Atak!” – godz. 19.00
  • 13 stycznia 2023 r. – „Kryminał improwizowany” [PREMIERA] – godz. 19.00
  • 14 stycznia 2023 r. – „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu” [PREMIERA] – godz. 19.00
  • 20 stycznia 2023 r. – „Kryminał improwizowany” – godz. 19.00
  • 27 stycznia 2023 r. – „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu” – godz. 19.00
  • 3 lutego 2023 r. – „Kryminał improwizowany” – godz. 19.00
  • 17 lutego 2023 r. – „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu” – godz. 19.00
  • 24 lutego 2023 r. – „Wilkołaki”, czyli horror improwizowany [PREMIERA] – godz. 19.00.

  Bilety dostępne są w kasie teatru oraz online na stronie teatrcapitol.pl.


  Teatr Capitol w Warszawie założony został w 2008 roku, w miejscu dawnego kina Oka i późniejszego kina Capitol. Powstał dzięki pasji i odwadze jego założycieli – aktorki teatralnej i filmowej Anny Gornostaj i jej męża – reżysera Stanisława Mączyńskiego. Spektakle grane są na Dużej Scenie, Scenie Mniejszej i Scenie Amfiteatr. Bilet do Teatru Capitol to wejściówka do świata komedii, błyskotliwych dialogów, dowcipnych ripost i pikantnych fars z udziałem gwiazd, takich jak np.: Olaf Lubaszenko, Kacper Kuszewski, Maciej Damięcki, Katarzyna Skrzynecka, Patricia Kazadi, Anna Czartoryska-Niemczycka, Wojciech Wysocki, Hanna Śleszyńska, Daria Widawska, Viola Arlak, Lesław Żurek, Rafał Cieszyński, Anna Dereszowska, Łukasz Nowicki, Marzena Rogalska, Michalina Sosna, Jacek Lenartowicz, Andrzej Deskur, Andżelika Piechowiak, Anna Korcz, Marcin Troński, Olga Bończyk, Wojciech Majchrzak i Michał Milowicz.

  Scena Amfiteatr Teatru Capitol w Warszawie. fot.Cezary Piwowarski