Przejdź do treści

Młodzież z Ukrainy gra dla małych uchodźców. Dwujęzyczna bajka sposobem na dziecięcy uśmiech

  Aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi, wspólnie z licealistami z Polski i Ukrainy, zapraszają na polsko-ukraińską improwizowaną bajkę (nie) tylko dla dzieci.

  Na scenie Monopolis obok polskich improwizatorów pojawili się m.in. ukraińscy uczniowie z klas teatralnych Liceum Ogólnokształcącego Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. W języku ojczystym zagrali dla najmłodszych rodaków, którzy znaleźli schronienie w Łodzi i okolicach. Uczniowie tłumaczyli też sceny grane naprzemiennie po polsku i ukraińsku.

  Adepci sztuki aktorskiej dla dzieci z Ukrainy

  Licealiści elementy improwizacji poznają już od października, w ramach zajęć teatralnych prowadzonych m.in. przez aktorów związanych z Teatrem Komedii Impro w Łodzi: Marię Gudejko, Konrada Korkosińskiego i Jacka Stefanika. W niedzielę 20 marca adepci sztuki aktorskiej po raz pierwszy pojawili się na tak dużej scenie, aby zadebiutować w “Bajce (nie) tylko dla dzieci”.

  Spektakl był w całości improwizowany, nie miał ustalonego scenariusza, a o tym, co wydarzy się na scenie, decydowali najmłodsi widzowie z Polski i Ukrainy. Aktorzy pytali ich, jakie imiona mają mieć główne postacie i gdzie chcą, aby toczyła się akcja. Wspólnie określili też ich zadanie do wykonania. Dzieci pomogły również wybrać aktorom kostiumy, a w czasie spektaklu pojawili się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie historii.

  Artyści z Teatru Komedii Impro w Łodzi po raz kolejny włączają się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wcześniej zrezygnowali z honorariów i cały dochód z dwóch spektakli, które odbyły się w Łodzi i Kaliszu tuż po wybuchu wojny, przeznaczyli na wsparcie walczących Ukraińców.

  – Tym razem chcemy pomóc inaczej, tak jak potrafimy; podzielić się tym, co kochamy. Pracujemy z młodzieżą i przygotowujemy ją do spektakli. Dzieci zobaczą bajkę graną w dwóch językach, a młodzi wykonawcy będą mogli choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Mamy nadzieję, że dla wszystkich będzie to wyjątkowa okazja, żeby wspólnym śmiechem i pomysłami udać się do pięknego i szczęśliwego świata wyobraźni. Dzieci potrzebują uśmiechu i radości, a młodzież z MSMS-u będzie mogła spełnić swoje marzenia i zagrać w ojczystym języku dla rodaków i braci z Polski – mówił tuż przed spektaklem Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi.

  Polsko-ukraińska bajka (nie) tylko dla dzieci

  I dodał, że niedzielna bajka będzie pierwszym polsko-ukraińskim występem, ale nie ostatnim. Aktorzy zamierzają pojawiać się z dwujęzycznymi występami wszędzie tam, gdzie przebywają ukraińskie dzieci, czyli np. w szkołach i domach dziecka. Artyści dopuszczają możliwość występów w ramach wolontariatu.

  Polsko-ukraińska “Bajka (nie) tylko dla dzieci” po raz pierwszy została pokazana 20 marca o godz. 11 na Scenie dla Dzieci Monopolis w Łodzi (ArtKombinat Scena MONOPOLIS, ul. Kopcińskiego 62a).