Przejdź do treści

Nowe trendy teatralne – przegląd aktorskich form improwizowanych

  Teatr Komedii Impro w Łodzi

  26 i 27 maja w Łodzi odbędzie się forum „Nowe trendy teatralne – przegląd aktorskich form improwizowanych”, z udziałem członków Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich. Gospodarzem spotkania będzie Teatr Komedii Impro w Łodzi.

  W ramach dwudniowego spotkania uczestnicy będą mogli zobaczyć spektakle Teatru Komedii Impro w Łodzi: „Impro Atak!”, „Kryminał improwizowany” oraz „Wymyślanka” – bajka improwizowana (nie tylko) dla dzieci. Wizyta w Łodzi będzie też okazją do rozmów z aktorami i osobami zaangażowanymi w tworzenie pierwszego w Polsce teatru improwizacji. Od 30 września funkcjonuje on w odremontowanych przestrzeniach OFF Piotrkowska w Łodzi, tworzą go najlepsi w Polsce improwizatorzy teatralni, którzy w ciągu ostatnich 9 lat, zagrali ponad 1000 spektakli dla ponad 100 tys. widzów, pojawiając się m.in. na deskach Teatru Nowego w Łodzi, Teatru STU w Krakowie, Teatru Komedii w Warszawie, Nowego Teatru w Słupsku, Opery Leśnej w Sopocie oraz Monopolis w Łodzi.

  W piątek o godz. 17 wystawiony będzie spektakl „IMPRO Atak!”. To zbiór kilkuminutowych scenek, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi im przez publiczność. Proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji oraz ról, w jakie będą się wcielać i na tej podstawie tworzą spektakl. Aktor, jeśli taka będzie wola widzów, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet emocją lub uczuciem.

  Wieczorem, o godz. 20, łódzcy improwizatorzy zapraszają na „Kryminał improwizowany” – jedną z dłuższych form z repertuaru Teatru Komedii Impro w Łodzi. Przed spektaklem wiadomo tylko jedno: w pewnej miejscowości zostanie popełnione morderstwo. Aktorzy, bazując na pomysłach publiczności, budują kompletną fabułę, ale muszą to zrobić w taki sposób, aby puenta spektaklu była zaskoczeniem. W efekcie powstaje półtoragodzinny show, pełen śmiechu, gwałtownych i zaskakujących zwrotów akcji okraszony improwizowanymi piosenkami.

  W sobotnie przedpołudnie, o godz. 12, Teatr Komedii Impro przygotował dla uczestników spotkania spektakl (nie tylko) dla dzieci. W „Wymyślance” także nie ma scenariusza, a najmłodsi decydują o wszystkim, co zdarzy się na scenie: gdzie potoczy się akcja, w jakie postaci wcielą się aktorzy, jakie będą mieli kostiumy, wreszcie, do jak bardzo zaczarowanego świata zabiorą siebie i innych. Dzieci stają się reżyserami, ale mogą też pojawić się na scenie w roli aktorów.

  Teatr Komedii Impro w Łodzi zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu przede wszystkim dziennikarzy, blogerów i inne osoby zawodowo związane z teatrem. Liczba miejsc jest ograniczona.