Przejdź do treści

„Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej” – monodram komediowy Wojciecha Tremiszewskiego 

  W najbliższą niedzielę, 23 czerwca, Teatr Komedii Impro zaprasza na monodram komediowy Wojciecha Tremiszewskiego „Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej”. I choć będzie to spektakl o naszym wieszczu narodowym, to – jak zapowiada jego twórca – będzie przede wszystkim zabawnie, ale także nieco ckliwie i ze szczyptą rozdzierania duszy w stylu nowoczesno-romantycznym.

  To spektakl, który wymyśliłem, napisałem i wyreżyserowałem. Mickiewicz przebywający w niebiosach, patrzy w dół na Polskę. Uznaje, że brak w narodzie ducha i myśli sobie, że przydałby się ktoś taki jak on jeszcze raz, tu i teraz – wyjaśnia aktor i improwizator Wojciech Tremiszewski. – Mickiewicz dogaduje się z Bogiem i schodzi na ziemski padół, aby ponownie spróbować swoich sił jako drogowskaz duchowy Polaków. Widząc, jak bardzo zmieniły się formy przekazu, porzuca trzynastozgłoskowca i bierze się za stand-up.

  Choć pomysłodawcą i twórcą niedzielnego monodramu jest Wojciech Tremiszewski, to – jak sam przyznaje – inspiracje do jego powstania zrodziły się podczas jego studiów.

  Podczas jednych z zajęć na polonistyce omawialiśmy kwestie romantyzmu, ale nasz wykładowca był bardzo zainteresowany biografią Mickiewicza i przez to poznałem go z absolutnie innej strony. Nie jako ołtarzowego bohatera, tylko jako człowieka, który był w więzieniu, który się bał, dużo wymagał od siebie i miał kompleksy. Pomyślałem sobie, że taki człowiek jest dużo ciekawszy i dużo bardziej do mnie przemawia. A jak poznałem go od tej strony i potem przeczytałem jego wiersze, to one bardziej mi się podobały. A po paru latach pomyślałem sobie, co by było, gdybym zrobił spektakl o takim człowieku. O człowieku, nie o wieszczu. I staram się właśnie, żeby ten „mój Mickiewicz”, co prawda wzruszony i uniesiony, ale miał bardzo dużo takiego ludzkiego oblicza.

  Jak Adam Mickiewicz poradzi sobie z twardymi regułami show biznesu? Jak zabrzmi jego stand-up o ziomkach z epoki romantyzmu? Czy będzie grał pod publikę, czy wzniesie się ponad nią? Monodram komediowy Wojciecha Tremiszewskiego „Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej” można będzie zobaczyć w siedzibie Teatru Komedii Impro na OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) w niedzielę 23 czerwca o godz. 19. Bilety dostępne są na stronie teatrkomediiimpro.pl oraz w kasie bezpośrednio przed spektaklem. 

  Wojciech Tremiszewski – aktor, autor i improwizator. Członek niegdysiejszego Kabaretu Limo, Warren ze „Spadkobierców”, improwizator w m.in. „ W Gorącej Wodzie Kompani”, „Peleton”, „W Trzech Osobach”, „Dzikie Węże” i „Solo impro”. Autor youtubowego Kanału Termosa, na którym publikuje nagrane sesje gier fabularnych.