Przejdź do treści

Weekendowe spotkania z improwizacją teatralną. I Ty możesz zostać reżyserem!

    Teatr Komedii Impro

    Teatr Komedii Impro w Łodzi oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, w ramach podjętej niedawno długofalowej współpracy, zapraszają 23 kwietnia na dwa improwizowane spektakle: o godz. 11 łódzcy aktorzy zaprezentują „Bajkę (nie) tylko dla dzieci”, wieczorem zaś – o godz. 18 – również improwizowany, a jednocześnie najbardziej szalony spektakl repertuarowy – IMPRO BANG!

    Oba przedstawienia są premierowe i w całości improwizowane, zatem przed wejściem na scenę żaden z aktorów, nie wie, co zdarzy się za chwilę. O tym zadecyduje… dorosła lub dziecięca publiczność.

    U nas bajki piszą dzieci

    Weekendowe spotkanie z improwizacją rozpocznie się spektaklem cieszącym się największym zainteresowaniem, czyli „Bajką (nie) tylko dla dzieci”. Na samym początku aktorzy zapytają najmłodszych, jakie imiona mają mieć główne postacie i gdzie ma się toczyć akcja. Wspólnie określą też zadanie do wykonania. Najbardziej śmiałych widzów poproszą też o pomoc w wybraniu kostiumów. Później, już w czasie spektaklu, milusińscy będą mogli pojawić się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie bajce.

    Dzieciaki zwykle bardzo aktywnie włączają się w spektakl i chętnie stają się jego twórcami. Tym bardziej, że mogą być nie tylko rycerzami lub księżniczkami, ale także np. płatkami róży, elementami samochodów, czy też dzikimi zwierzętami.

    – Czasem nas ta ich wyobraźnia zaskakuje. Zdarzało mi się grać „Obraz nędzy i rozpaczy”, „Stopę procentową”, „Smoka, który boi się latać”, a nawet „zakochaną Inflację”. Gdy dzieci wymyślają takie inspiracje trudno zachować powagę. Jeśli uda mi się przemycić coś edukacyjnego podczas improwizacji, jestem bardzo zadowolony – mówi Jacek Sut, pisarz, reżyser, producent i aktor Teatru Komedii Impro, związany również z Kaliszem, gdzie w 2000 roku reżyserował swoje przedstawienie dyplomowe.

    „Bajki (nie) tylko dla dzieci” zwykle stają się dla widzów rodzinną zabawą w teatr i okazją do odkrywania wspólnego świata fantazji.

    – Jeśli chcesz poznać swoje dziecko, przyjdź na bajkę impro. Najmłodsi często zdumiewają tym, jak postrzegają świat. To wyjątkowa czasem niepowtarzalna okazja dla rodziców, aby mogli „zajrzeć do głowy” dziecka – przekonuje aktorka i impresario Teatru Komedii Impro Anna Modrzejewska. – Często to właśnie u nas rodzice poznają świat marzeń i pragnień swoich pociech. Naucz się spontaniczności patrząc na dziecko, przyjdź z nim do teatru i zachwyć się jego wyobraźnią.

    I Ty możesz zostać reżyserem

    Wieczorem łódzcy aktorzy zapraszają na kolejną porcję improwizacji – niepowtarzalny i brawurowy wieczór z kolejnym premierowym spektaklem. Tym razem będzie to IMPRO BANG!, czyli zbiór tzw. gier impro. To następujące po sobie kilkuminutowe scenki, w których aktorzy mierzą się z wyzwaniami rzucanymi przez publiczność. Improwizatorzy proszą o sugestie dotyczące miejsca akcji i ról, w jakie będą się wcielać, i na tej podstawie na bieżąco tworzą spektakl.

    Łukasz Chmielowski, Anna Modrzejewska i Jacek Sut na deskach CKiS w Kaliszu

    Aktor, jeśli tak zadecydują widzowie, może stać się dowolną postacią, przedmiotem, a nawet np. emocją lub uczuciem. IMPRO BANG! to dynamiczne przedstawienie pełne śmiechu i interakcji z publicznością, które zdarza się tylko raz.

    – To prawdziwy intelektualny rollercoaster, istna burza mózgowa, zabawa w teatr i tworzenie wspólnego świata fantazji – zaznacza Jacek Stefanik, dyrektor artystyczny Teatru Komedii Impro w Łodzi, który przypomina sobie, że podczas jednego ze spektakli grał wymyślone przez jednego z widzów „stepy akermańskie rzucające nieregularny cień”.

    Relaks gwarantowany

    Aktorzy z Łodzi przekonują, że to tylko jeden z przykładów, z jak niecodziennymi pomysłami rzucanymi przez publiczność muszą się mierzyć. Zapewniają, że spektakle improwizowane to znakomita odskocznia od codzienności i gwarantowany relaks. Tak bardzo w dzisiejszych czasach potrzebny.

    W czasie sobotnich przedstawień nie zabraknie inteligentnego humoru, błyskotliwych żartów i zwrotów akcji. Ale – jak zapewniają artyści – może być też nastrojowo, a nawet nostalgicznie.

    – Wszystko zależy od publiczności – zaznacza Jacek Stefanik. I dodaje, że nie zabraknie improwizowanych piosenek, tworzonych przez aktorów ad hoc, kiedy to muszą muzycznie reagować na to, co dzieje się na scenie.

    Kalisz miastem sztuki aktorskiej

    Łódzcy improwizatorzy pojawiają się się w Kaliszu po raz kolejny. Jesienią 2021 roku występowali tutaj podczas 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych, spektakl improwizowany prezentowali także w lutym 2022 roku. Już dziś wiadomo, że w Kaliszu pojawią się 12 czerwca, na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych LA STRADA.

    – Przyjaźń i współpraca z Centrum Kultury i Sztuki umożliwia nam wracanie do tego wspaniałego miasta. Kalisz od zawsze był dla mnie miastem sztuki aktorskiej, a tutejszy festiwal właśnie jej jest poświęcony. A impro to teatr, w którym aktor, jak nigdzie indziej, poszerza swoje możliwości w każdej dziedzinie – mówi Anna Modrzejewska.

    Najbliższe spektakle odbędą się 23 kwietnia 2022 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6:

    • o godz. 11 – „Bajka (nie) tylko dla dzieci”
    • o godz. 18 – IMPRO BANG!

    Bilety dostępne są na stronie ckis.kalisz.pl.


    Teatr Komedii Impro w Łodzi powstał na bazie zespołów Impro Atak oraz Impro Atak ITO (Internetowy Teatr Online), czyli grup improwizatorów, którzy na oczach publiczności tworzą przedstawienia używając do tego jedynie wyobraźni i sugestii padających z widowni. TKI regularnie występuje na scenie teatru repertuarowego, stworzył go i ukształtował Jacek Stefanik. Od 2018 roku zespół w każde wakacje, wraz z innymi improwizatorami, współtworzy Wioskę Artystyczną Janowo koło Rewala. Wystawiono tam 240 spektakli improwizowanych, które obejrzało 23 tys. widzów. Zespół nie przyjmuje od publiczności sugestii religijnych, politycznych oraz takich, które mogłyby w jakikolwiek sposób urazić widza. Aktorzy wybierają głównie pozytywne propozycje, stroniąc od wulgaryzmów.